Yörük Müzesi

Yörük Müzesi

Yörük müzesi Fethiye’de yer alan Kargı Köyü içerisinde bulunan bir yerdir. Kargı köyüne vardığımızda levhaları takip ederek kolayca bulunabilecek bir yerdir. Kargı köyünde çok meşhur olan Yörük müzesinin yanında bir de Yörük kahvaltısı vardır ki müthiş bir güne başlamanın en etkili yollarından bir tanesidir. Kargı köyü, Fethiye bölgesine yaklaşık 13 kilometre uzaklıktadır. Bu da Yörük müzesine araçla çok kısa bir sürede ulaşabileceğimiz göstermektedir. Yörük müzesi civarında kahvaltı yapılabilecek yerlere göz attığımızda, kahvaltıda ilk dikkatimizi çeken şeyin tüm ürünlerin kendi imalatları olduğudur. Bahçeden meyve ve sebzeler toplanmakta, tavuklardan yumurtalar temin edilmektedir. Çok doğal ve müthiş bir ortamdır. Kahvaltı esnasında çalan müzik adeta içinize işlemekte ve iştahınızı açmaktadır. Yörük müzesi kahvaltı yerinde, birçok ödül bulunmaktadır. Bu da oranın ne kadar güzel özenli ve kaliteli iş yapıldığının göstergesidir. Bu mekanlarda başlayan kahvaltılı bir günün sonunda kendinizi tam manası ile tatil moduna girmiş olarak hissedeceksiniz. Şimdi gözlerinizi kapatıp düşünün bir kere tamamen doğal ortamda tertemiz bir hava oksijeni bol bir yerde uyanıyorsunuz, tamamen doğal günümüzün meşhur lafı olan organik bir şekilde yetiştirilen sebze ve meyvelerden oluşan bir kahvaltı ve dahası altın gibi kumlarla buluşan muhteşem bir deniz. Düşünün 40-50 mt gidiyorsunuz ama su hala boyunuza ulaşmıyor. Muhteşem bir ortam akabinde yörenin insanlarının geçmişini gösteren harika bir müze gezintisi Yörük Müzesi mistik bir gezinti. Müze deyince aklınıza devletimizin kontrolünde olan bir müze aklınıza gelmesin. Kurucusu Enver YALÇIN isminde bir Yörük vatandaşımız. 15 yıl boyunca tüm Akdeniz’i köylerini Fethiye’yi ve 71 köyünü gezerek aşağı yukarı 2500 parça eşyayı bir araya getirerek her birinin anlamlı ve farklı hikayelerini dinleyerek misafirlerine hatırlayabildiği kadarını aktarmaya çalışan işinin aşığı bir insanın kurduğu ve tüm zorluklara rağmen yaşatmaya çalıştığı bir müze. 2 katlı büyük bir binada hepimizin gezmesi için bir müze oluşturulmuştur. Ve bu müze oluşturulurken teknoloji kullanılmamıştır. Bu bize teknoloji olmadan insanların zorluklarla nasıl mücadele edip, neler başarabileceğini göstermektedir. Bu ayakta alkışlanacak bir başarıdır. Yalnızca kahvaltıya gelmek ya da sadece müzeyi gezmek için değil gelmeyebilirsiniz. Bu bölgeyi konaklamak için de kullanabiliriz. Müthiş bir tabiata sahip olan bölge de, horoz sesleri ile güne merhaba demek, bomba gibi bir kahvaltı ile güne başlamak burada mümkündür.

Yörük Müzesi konaklamalar için ücretlendirmelerde çok makul seviyelerde bulunmaktadır. 0-6 yaş gruba çocuklar da ücret alınmamaktadır. 6-12 yaş arası ise %50 indirimli ücretlendirilmektedir. Konaklarda tesislerin bazı özelliklerine göz attığımızda tüm apartlar da; klima, duş, tuvalet, sıcak su, saç kurutma makinesi, buzdolabı, uydu, balkon, lobi, otopark, oda servisi, uyandırma servisi, doğal bahçe ve yürüyüş akmanı vardır. Yörük kıl çadırları kiralanmaktadır.

Köyümüzün özelliklerine baktığımızda; bölge halkı tarımla uğraşan bol sulu ve yemyeşil bir köydür. Köy 6 kilometrelik bir sahil yürüyüş yoluna sahiptir. Ayrıca bir kilometrelik bir kanyona da sahiptir. Meyve ağaçları etrafı kaplayarak müthiş bir doğa harikası görünümü sunmaktadır. Bölgeden, civar bölgelere uzaklığına baktığımızda; Yörük Müzesi Kargı plajına 2 km, Çalış plajına 4 km, Fethiye bölgesine 12 km, bir harikalar diyarı olan ölü denize 25 km ve Saklıkent’e 40 km uzaklıktadır. Kiralanacak bir araç vasıtası ile ya da kendi aracınız var ise çok rahat ulaşabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Bu sayede sadece tek bir yeri gezmekle kalmayıp, birçok harika yeri gezerek hem bilgi ve kültürümüzü arttıracağız hem de farklı yerler gezerek eğlenceli vakitler geçireceğiz.

30 Haziran 2016 / 1 Comment / by / in

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir