Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Kanyonu

Ülkemizin dört bir tarafı doğal güzelliklere sahiptir. Tatil denildiğinde akla gelen yerler arasında yer alan Muğla’nın Fethiye İlçesi sunduğu muhteşem manzaralarla öne çıkmaktadır. Fethiye denildiğinde akla deniz kenarı konusu gelse de Saklıkent Kanyonu alternatif bir seçenek olmaktadır. Fethiye’den araçla yaklaşık 1 saat süren bu kanyonun bulunduğu alanda oluşturulan Saklıkent Milli Parkı bölgenin en önemli alanları arasında yer almaktadır. Fethiye Ölüdeniz’in eşsiz güzellikleri arasında yer alan Saklıkent’te huzurlu bir şekilde vakit geçirmeniz mümkündür.

Saklıkent Kanyonu Oluşumu

Fethiye denildiğinde akla gelen yerlerden olan Saklıkent Kanyonu aynı zamanda Antalya’nın Kaş İlçesine de aynı uzaklıktadır. Her iki ilçeden de yaklaşık 1 saatlik araba yolculuğu ile kanyonun bulunduğu Saklıkent Milli Parkı alanına ulaşılabilir. Buraya ulaşım, güneyden Yeşilova-Kalkan yol ayrımından Palamut Köyü yolu takip edilerek, kuzeyden ise Kemer yolu takip edilerek ulaşılmaktadır.

Doğal olaylar sonucunda oluşan Saklıkent Kanyonu oluşumunda karstik tünellerin çökmesi etkili olmuştur. Bunun yanı sıra tektonik emareler de etkili olmuştur. Bölgede birçok irili ufaklı kanyon oluşması yıllar içinde kayaların aşınması sonucunda oluşmuştur. Bu da ortaya görülmesi gereken kanyonları çıkarmıştır.

Kanyonda Muhteşem Tur

Fethiye’de tatil geçirmek için bulunan kişiler genellikle deniz kenarını tercih etmektedir. Aynı şekilde Kaş’ta bulunan kişiler de güneşlenerek zaman geçirmektedir. Bu noktada Fethiye Ölüdeniz denildiğinde akla gelen Saklıkent Kanyonu’na bir tur düzenlemek faydalı olacaktır. Doğal güzelliklerle zaman geçirmenizin yanı sıra heyecan dolu bir yürüyüş için bu alternatifi tercih edebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu denildiğinde akla yürüyüş gelmektedir. Kanyonun eşsiz güzelliğini yaşayabileceğiniz, kayalıklara asılmış yürüyüş yolunda yürümeye başladığınız anda sizi neler beklediğini yavaş yavaş hissedebileceksiniz. Yürüyüş yolunun alt kısmında sakince akan bir ırmak göreceksiniz ve ileriki kesimden gelen su seslerine doğru ilerlemeye başlayacaksınız. Bu da merakınızın artmasına ve yolu daha hızlı kat etmenize olanak sağlayacaktır.

Asma köprüde ilerledikçe aşağı doğru iniyorsunuz. İlerlemeye devam etmeniz durumunda köpüren ve yüksek ses çıkaran suları görüyorsunuz. Bu noktaya geldikten sonra kayalıktaki yol bir köprü aracılığıyla küçük bir adaya çıkmaktadır. Bu köprüden geçerken köpüren sulara çok yakında olacaksınız. Bu durum da havanın daha serin olmasını sağlayacaktır. Fethiye gibi sıcağın yoğun olduğu bir bölgede bu serinlik ferahlamanızı sağlayacaktır.

Adacıktan geçerken soğuk su akıntısından geçmeniz gerekiyor. Burada suyun ne kadar soğuk olduğunu yakından hissedeceksiniz. Burada kanyonun iki yakasına çekilen ip tutunmanız ve karşıya geçmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Buradan geçmeyi düşünen kişilerin yanlarına suda zarar görecek eşyalarını almalarını önermiyoruz. Su seviyesi zaman zaman yüksek olacağı için eşyalarınız zarar görebilir.

Yürüyüşünüzde tüm bu alanları geçtikten sonra asıl Saklıkent Kanyonu alanına ulaşmış oluyorsunuz. Yukarı doğru çıktığınızda yüksek dağları görüyor ve altınızda sakince akan ırmağın huzuruna kendinizi bırakıyorsunuz. Kayaların kenarından yavaşça geçerek kanyonun içlerine doğru dilediğiniz kadar yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Normalde kanyonlarda ilerlemek zorken bu kanyonda kolayca ilerleyebilirsiniz. Duvarların arasında sıkışmış kayalar adeta düşecekmiş gibi his vermektedir. Burada çok önemli görüntüler alabilirsiniz. Hemen her kareyi fotoğraflayacaksınız. Kanyonda ilerledikçe gökyüzünü görme açısı daralmaktadır. Bu da alanın gölge olmasını sağlamaktadır.

Yolculuğun Sonundaki Şelale

Fethiye Ölüdeniz ya da Kaş’ta bulunan kişilerin sıklıkla ziyaret ettiği Saklıkent Kanyonu için özel geziler de düzenlenmektedir. Yürüyüş alanının sapa olan son kısmında ilerlemeyi tercih etmeniz durumunda kanyonun son noktasındaki şelaleye varabilirsiniz. Bu şelale fazla kalın olmamasına rağmen sizlere görsel şölen ve serinlik sunacaktır.

Saklıkent Kanyonu için yanınıza sandalet ya da deniz ayakkabısı almanızı öneririz. Bunu yapmamanız durumunda oradan da kiralayabilirsiniz. Ayrıca aracınızı kanyonun girişindeki park alanına park edebilirsiniz.

Sonuç olarak hem doğal güzellik hem de ferahlama imkanı sunan Saklıkent Kanyonu bölgede mutlaka görülmesi gereken alanlardan biridir. Siz de bu kanyona giderek harika zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca Saklıkent Milli Parkı içerisinde bulunan yaylada da doğal ortamda zaman geçirebilir ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

3 Temmuz 2016 / 1 Comment / by / in

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir