Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesinin bir mahallesidir. Muhteşem güzellikleri ve doğal ortamı sayesinde çokça tercih edilebilecek turizm merkezlerinden biridir. Ölüdeniz özellikle kumsalı ve plajıyla ilgiyi üzerine çekmeyi başarmakta. 2006 yılında yüzde 82 oy ile dünyanın en güzel plajı olarak seçilmiştir. Türkiye de bulunan deniz kulağı da denilen lagün oluşumlarından biri olup sakin dingin denizi ile mükemmel bir görüntü oluşturmaktadır. Fethiye de en fırtınalı günlerde diğer plajlar ve koylar büyük dalgalarla boğuşurken;  Ölüdeniz’de hafif dalgalanmalar meydana gelmektedir. Ölüdeniz’in bir diğer özelliği ise kendisini neredeyse her iki günde bir temizleyebilmesidir. Bu olay ise yoğun kaynak su çıkışları, diplerden akıntı oluşturması ve 3 günde bir denizin yarım metre yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Ölüdeniz’e yılın on ayında girebilmek mümkündür.

Ölüdeniz’in semtlerinden olan Hisarönü; barlar sokağı ve alışveriş yapabileceğiniz pazarları sayesinde özellikle yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği yerlerdir. Konaklama yapmak isterseniz Ovacık semtinin içerisinde bulunan otel, pansiyon, apart otel ve villa gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Belcekız semti ise milli park ve 1. derece Sit alanı olduğundan yerleşim alanı dışında daha çok doğa ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir yer.

Ölüdeniz’e geldiğinizde görülmesi gereken yerlerin en başında yer alabilecek olanların arasında Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu ve Babadağlar vardır. Kelebekler vadisi ve Kabak koyu şehir hayatından uzaklaşmak ve kafa dinlemek isteyenler için mükemmel bir tatil mekânıdır. Günübirlik geziler ile buraları gezebilir doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Dünya da sadece Kelebekler Vadisinde bulunan Kaplan Kelebeklerini görebilir, Vadide bulanan Şelalenin o muazzam suyu ile serinleyebilirsiniz.

Ölüdeniz, Yamaç Paraşütü ve Sualtı Dalışları son zamanlarda oldukça popülerdir. Babadağlardan yaklaşık 1900 metre yükseklikten atlayıp Ölüdeniz’in mükemmel manzarasını izleyebilir. En fazla 30 ila 40 dakika süren bu mükemmel atlayışı bitirip kendinizi Ölüdeniz’in sakin ve serin sularına bırakabilirsiniz. Ölüdeniz Belcekız’da günübirlik veya haftalık turlarla dalış yapabilmeniz mümkündür.

Ölüdeniz’e hem deniz hem kara hem de hava yoluyla ulaşmak mümkündür.

14 Temmuz 2016 / 1 Comment / by / in

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir