Muğla

Türkiye’nin en kalabalık 24. Şehri olan Muğla 2013 itibariyle 866,665 nüfusa sahiptir. Muğla tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeri olmakla birlikte turist yoğunluğunun fazla yaşandığı illerdendir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Muğla bu medeniyetlerin tarihlerin barındırmaktadır. Nereye bakılsa tarihi bir mekânı bulunan Muğla, tarihinin yanında muhteşem koyları ve plajlarıyla turizm için vazgeçilmez bir yerleşim yeridir.

Muğla Akdeniz ikliminin etkisinde olmasından dolayı orman oranı bakımından Türkiye’nin en zengin olan yörelerinden biridir. Yağışlar çoğunlukla kış aylarında olduğu için yazın kuraklık ve sıcaklık artışı fazladır. Ama doğal yapısı ve soğuk denizleri yine Muğla’yı vazgeçilmez kılmaktadır. Toplam uzunluğu 1479 km olan deniz kıyıları ile Türkiye’nin uzun sahil şeridine sahip tek ilidir. Muğla’nın en büyük ilçesi Fethiye’dir. Muğla’da birçok deniz ve koy olmasına rağmen iki adet büyük göle de sahiptir.

Muğla’nın ekonomisin başlıca unsurları endüstri, tarım ve en önemlisi turizm’dir. Maden yatakları ile zengin olması endüstri’yi geliştirmiştir. Fakat en çok kazandıran sektör Tarım ve Turizmi’dir. Tarımda toprak yapısının elverişli olması nedeniyle ürün çeşitliliği hayli fazladır. Turizm’e de değinmek istersek özellikle eşsiz denizleri kumsalları, plajları ve el değmemiş gizli güzellikleriyle oldukça ilgi çekmektedir. Turizm’in tarihi boyutunu da unutmamak lazım, eski çağlarda yaşamış insanların ve kültürlerin izlerini taşımaktadır. Kral mezarlarından tutun, antik heykellere ve su altı mağaralarına kadar çok çeşitli bir kültür ve turizm’e ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist gelmesinin yanında bu cennet güzelliğindeki yerleri görüp de buralarda yaşamak isteyen insanların sayıları oldukça fazladır.

Turizm’in yanında Muğla’ya özgü evler dikkatleri çekmektedir. Ahşap yapıların işçilikleri tavan işlemeleri ve şehrin sembolü haline gelmiş bacaları ile geleneksel bir mimari oluşturmaktadır. Muğla’nın evleri kadar yemekleri de mükemmeldir. Yemeklik malzemelerin birçoğu organik olarak kullanıldığı için yemeği eşsiz bir tada sahip kılar ve yiyen bir daha yemek ister.

Muğla Eğitim açısından da son yılların tercih edilen şehirleri arasındadır. Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin her yıl yaptığı yenilikler ve yeni bölümleri sayesinde yaklaşık 20,000 gencin ev sahipliği yaptığı ve
binlerce gencin de tercih yaptığı şehirlerarasındadır.

Muğla’ya ulaşım pek çok şekilde gerçekleştirilebilir. Hava yoluyla ulaşım isteyenlerin Milas-Bodrum ve Dalaman havaalanlarını kullanabilmeleri mümkündür. Kara yolu ile ulaşım sağlanabileceği gibi deniz yoluyla da ulaşım sağlanabilmektedir. Deniz ulaşımı için Bodrum – Marmaris – Fethiye ve Güllük limanlarını kullanabilmektedir.

14 Temmuz 2016 / by / in

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir