Likya Yolu

Likya Yolu

Tatil Cenneti Fethiye

Tatil cenneti olan Fethiye her yıl ağırladığı binlerce yerli yabancı turist sayısı ile turizmin başkenti olmaya aday. Doğa harikasının yanında bulundurduğu tarihi kalıntılar ile de turistlerin yoğun ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Akdeniz Bölgesi’nin güneybatısında yer alan Fethiye, Muğla’ya bağlı olan 13 ilçeden yalnızca biridir. Yoğun olarak Bodrum’dan sonra bölgenin ikinci yoğunluğuna sahiptir. Bunda eşsiz doğası, güzel kumsalları ve gece hayatının ışıltısının da etkisi vardır. Akdeniz ve Ege Bölgesi’ni birbirinden ayıran çizgide yer almaktadır Fethiye. İlçenin eski ismi Telmessos’tur. Daha sonraları ise Meğri ismini almıştır. Fethiye ismini alması da 1913 senesinde Fethiye’ye uçağı düşen ve şehit olan Fethi Bey’in anısına istinaden Fethiye ismini almıştır.

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi

Fethiye genel anlamda Akdeniz ikliminin etkisi altında bir hava etkindir. Sıcaklık ortalaması yaz ayları boyunca otuz derece civarında gider, kış mevsimi sıcaklık ortalaması da on derece civarındadır. Klasik Akdeniz iklimi olan yazları sıcak ve kurak, kış ayları da ılık ve az yağışlı olarak geçer. Sıcaklıkların yaz aylarında artmasıyla birlikte Fethiye’de yaz sezonu hızlanmaya başlamıştır. Özellikle mayıs ayında ve eylül ayında bu hareketlilik en yüksek noktaya ulaşır. Tatilde canlılık ve kalabalığı seviyorsanız eğer Haziran ayında ve temmuz ayında gitmenizi tavsiye edebiliriz. Bölgede her kesim bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri mevcuttur. Oteller, moteller, apartlar gibi birçok seçeneğiniz var.Bölge tam anlamıyla lezzet harikasıdır. Gerek yerel lezzetler gerek dünya mutfağı seçenekleri ile tatilinizi lezzete dönüştürebilirsiniz. Fethiye denilince şüphesiz hepimizin aklına ilk gelen Ölüdeniz oluyordur. Her zaman sakin olması, çarşaf gibi bir denizinin olması sebebi ile oldukça ilgi görür. Yaklaşık üç kilometre uzunluğunda yer alan plajında hem güneşin hem denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ölüdeniz’in dışında Kelebekler Vadisi, Antik Kentler, Saklıkent Kanyonu, Plajlar, 12 adalar yine bu bölge içerisinde yer alan gidilip görülmeye değer yerlerin başında yer alır.

Likya Yolu

Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya kadar devam eden bu yol tarihte de Likya olarak isimlendirilen Teke yarımadasında ki tarlalardan bir kısmının işaretlenmesiyle oluşturan yürüyüş rotasıdır. 1992 senesinde çalışmalarına başlanılan bu yol 1999 senesinde yeniden hizmete açılmıştır. Dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş yollarından biri olan Likya yolu yerli yabancı binlerce turistin oldukça ilgisini çekiyor. Yürüyüş alanı üzerinde yer alan Gelidonya Feneri’nin manzarası 2007 senesinde Ülkenin en güzel manzarası seçilmiştir. Yine ayrıca dünya üzerinde yer alan bir geminin tamamının gün yüzüne çıkarılabildiği ilk su altı kalıntısı bu bölgeden rahatlıkla görülebilen Amerikan Koyu’na yapılmıştır. Yürüyüş alanı üzerinde yer alan yerleşim alanlarında konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Yürüyüş alanının tamamı işaretlenmiş olup sponsorlar ve de gönüllüler tarafından düzenli olarak bakımı yapılmaktadır. Likya Yolu’nun ilk bölümü Faralya Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara-Letoon merkezleri ve de incecik kumlarının yer aldığı eski bir liman bölgesi Patara yer alır. İkinci alanında ise Apollania, Simena, Myra, Limyra, Gagai, Melanippe, Olympos yer alır. Günümüzde yerli yabancı yürüyüş ve doğa hayranlarına şahane güzellikler sunmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nin güzelliğini ve de Antik Likya dönemine ait gizemi biraz olsun hissedebilmek için Likya alanında yapılacak güzel bir yürüyüş boyunca, yürüyüş istikameti alanı boyunca henüz el değmemiş küçük sayısız koylardan, çok fazla insanın bulunmadığı ova ve dağ köylerinden geçerek yolculuğunuzu devam ettirebilirsiniz. Hem Akdeniz kültürüne hâkim olmuş olup, hem de şahane doğa manzarasını öğrenmiş olursunuz. Fethiye’ye bağlı olan Bu Likya yolu görülmeye değer manzarası ile sizi bekliyor.

5 Temmuz 2016 / 1 Comment / by / in

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir