Fethiye

Fethiye

Muğla ilinin 13 ilçesinden biri olan Fethiye doğal güzellikleri ile göz kamaştırmakla birlikte tarihi yerleri ile geçmiş zamana ışık tutmaktadır. Özellikle turizm açısından zengin olan Fethiye dünya üzerinde birçok turist için başlıca tatil mekânları arasındadır. Bu yerli ve yabancı turist akımı sayesinde 1965’te yaklaşık 75.000 nüfusa sahip iken 2016 ya geldiğimizde bu rakamın 147.000‘li rakamlara ulaştığı görülmektedir. Fethiye de bulunan tarihi eserlerin çoğu eski zamanlarda yaşamış olan Likya krallığının izlerini taşımaktadır.

Fethiye ye gidildiğinde günü birlik yapılabilecek aktiviteler ile tatilinizi zenginleştirebilirsiniz. İstenirse Likya yolu üzerinde doğa yürüyüşleri yapabilir ve tarihi mekânları ziyaret edebilirsiniz. İsterseniz de Babadağlardan yamaç paraşütü ile atlayabilir yaklaşık 1900 metre yükseklikten 30 ila 40 dakika arasında Fethiye’nin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Plaj kenarlarında veya Fethiye içerisinde atlı geziler yapabilir, Af kuleden muazzam derinliklere dalabilir, Çok çeşitli su sporları ile sıcak yaz günlerinde hem eğlenip hem de serinleyebilirsiniz.

Fethiye deki doğal güzellikleri unutmamak gerekir. Zengin hayvan ve bitki çeşitliliği sunan Fethiye birçok hayvan ve bitkiyi sadece kendi doğal ortamında bulundurmaktadır. Bu özelliği bitki ve hayvanlar hakkında araştırma yapan insanları da Fethiye ye çekmektedir.

Fethiye’nin diğer bir özelliği ise plajlarının çok farklı yapılarda olmasıdır. Örneğin Fethiye Çalış plajında dalgalar birkaç metreyi bulurken ölüdeniz plajında çok hafif dalgalanmalar gelgitler yaşanmaktadır. Çalış plajı kendini dalgalar yoluyla temizlerken ölüdeniz plajı ufak gelgitlerin yanı sıra içerisindeki yer altı kaynakları çıkışıyla temizleyebilmektedir.

Dünyaca Ölüdeniz plajıyla beraber birbirinden güzel plaj ve koylara da ev sahipliği yapmaktadır. Gündüzleri plajlarının tadını çıkarabileceğiniz gibi geceleri de zevk ve isteklerinize uygun eğlence mekânlarını tercih edebilirsiniz.

Fethiye de sıcak ve ılıman bir iklim hakim olmakla birlikte yıllık ortalama sıcaklığı 17 derece civarındadır. Kış aylarında yaz aylarından daha fazla yağış düşmektedir.

Fethiye ye ulaşım kara yolu üzerinden özellikle İzmir, Ankara, İstanbul gibi yerlerdeki tur otobüsleri ile ulaşım sağlanabilirken Fethiye ye yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki Dalaman Havaalanı ile de ulaşım sağlanabilir.

14 Temmuz 2016 / by / in

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir